2021. február 13., szombat

Sáros-alja, kilátótorony

Sárosi madármegfigyelő

Ez alkalommal egy olyan lehetőséget szeretnék bemutatni amihez akkor szoktam nyúlni ha csak pár perc, fél óra áll rendelkezésemre, de valami tartalmasat szeretnék látni, egy kicsit kiszakadni a hétköznapokból. Ezekre az eshetőségekre rendkívül alkalmasak a kilátók, megfigyelők. Így most a Keselyűsben található Sáros-alja madármegfigyelőhöz invitállak titeket.
A madármegfigyelő torony a Sáros tó partján áll. A tavon gyakoriak a Gemencben rendszeresen előforduló madárfajok, mint például a barna kánya, szürke gém, a nagy kócsag, a kis kócsag, a vörös gém, vagy a nagy kárókatona. A szerencsés kiránduló a közeli hódvárban élő eurázsiai hóddal is találkozhat, napsütéses időben a ledőlt fák vízfelszínhez közeli ágain pedig napozó mocsári teknősök figyelhetők meg. A Sáros alja elnevezéssel a 18. századi térképeken találkozhatunk először. A Sáros alja erdő déli csücskében elhelyezkedő tó a Duna szabályozást követően alakult ki az egykor erre kanyargó folyam egyik öbléből.
Az 1970-es években megépült Sió Árvízkapu duzzasztó hatásának következtében területe jelentősen megnőtt, jelenleg – vízállástól függően – mintegy 17 hektárt tesz ki. Sekély (50-80 cm-es), hamar felmelegedő vize ideális ívó helyet ad az itt élő halfajoknak, utódaik pedig a táplálékban gazdag „halbölcsőben” gyorsan növekednek.
A Sióval és a Holt-Sióval fokokkal összeköttetésben lévő tóból a környező vízterületekre tudnak kijutni a fiatal halak, biztosítva a gemenci vízrendszer halbőségét.


A fogadóépülettől Ny-i irányban az erdészházak előtt vezető földes út visz a toronyhoz, a kisvasút síneivel párhuzamosan fut.

Párommal inkább a rossz útviszonyokra való tekintettel a síneket választottuk.

Az út mellett közvetlenül található a torony és egy információs tábla.

A tábla.

A bemutató leírás.

A szerencsések hódokat is láthatnak a területen, sajnos nekem még nem sikerült.

A tábla alján egy egész jó térkép segít minket az eligazodásban.

A harmadik katonai felmérésen cca. 1880 körül már szerepelt mint Sáros-alja erdő.

Maga a torony.

A harmadik szinten egész jó rálátásunk lesz a tóra.

Szerkezete jó, stabil építmény. Lévén nem túl magas, nagy kilengései sincsenek.

Beton talapzaton áll, és nádas tocsogó veszi körbe. Megközelítésénél a magas vízszint nehézségeket okozhat.

A felvező lépcső.

A felső kilátó szinten egy ötletes játék található mely bemutatja a környék madarait ill. azokról némi információval szolgál.
















A toronyból ez a kilátás tárul elénk. Már lemenőben a nap, korán sötétedik még.

De így is szép a látvány.

Ez alkalommal elég kihalt volt a környék, de pár madarat azért sikerült elcsípni. (Tengelic)

Pár vadkacsa, vagyis Tőkés réce.

Szürke gém.


A biztos távolban csapatostól Nagy kárókatonák üldögélnek.

A Keselyűsi Fogadóépülettől nyugati irányba elindulva az erdészházak előtti földúton, mintegy 10 perces könnyed gyaloglással érünk a vízparti fák között megbúvó kilátótoronyhoz. Az útról a tájékoztató táblánál kell letérni jobbra. GPS: 46°19’58.07″É, 18°50’35.32″K

Forrás: turizmus.gemenczrt.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése